Jaka rakieta do squasha II

W pierwszej części artykułu o tym, jak wybrać najlepszą rakietę do squasha, skupiliśmy się na trzech podstawowych parametrach – wadze, materiale oraz kształcie główki. Mają one zasadniczy wpływ na komfort gry, kontrolę nad uderzeniami oraz ich siłę. To od nich zależy również, ile posłuży nam nasza rakieta do squasha.

Bardziej zaawansowani zawodnicy biorą pod uwagę kilka dodatkowych parametrów:

1. Rozłożenie wagi / balans

Niektóre lekkie rakiety do squasha wydają się całkiem ciężkie w trakcie gry. Bierze się to stąd, że ich środek 

ciężkości jest przesunięty w kierunku główki. Grający może mieć wtedy wrażenie, że bardziej się męczy i gorzej kontroluje swoją rakietę.

Balans wyrażany jest w milimetrach (np. 360mm) i oznacza odległość środka ciężkości od końca rączki rakiety do squasha. Połowa rakiety znajduje się w punkcie 34,30cm, więc wszystko powyżej to balans na główkę, a poniżej balans na rączkę. Rakiety z balansem na główkę wydają się cięższe niż w rzeczywistości oraz trudniej nimi manewrować.

Ocena, który model jest pod tym względem najlepszy, należy do nas, choć dla początkujących graczy zaleca się balans na środek (w przedziale 335-355mm). Warto zagrać kilkoma rakietami testowymi, żeby przekonać się, jakie rozwiązanie kwestii środka ciężkości pasuje do naszego stylu gry i poruszania się po korcie. Jest to tym bardziej ważne, że wielu producentów w ogóle nie podaje takiej informacji w swoich materiałach.

2. Sztywność

Sztywność rakiety do squasha bierze się z grubości jej ramy. Im grubsza rama, tym sztywniejsza rakieta, a to oznacza w praktyce silniejsze uderzenia. Jeśli jesteś typem gracza lubującego się w potężnych piłkach, warto zastanowić się nad inwestycją w bardzo sztywną rakietę.

Jest to w dużym stopniu kwestia stylu gry, choć nie tylko. Sztywność ma duży związek z tłumieniem drgań. Tanie rakiety z szeroką ramą są często bardzo źle skalibrowane pod tym względem, co oznacza spory dyskomfort podczas uderzeń. Większość wstrząsów absorbują nasze ręce i ramiona, a nie nasza rakieta do squasha. W dłuższej perspektywie nie jest to ani zdrowe, ani przyjemne.

3. Estetyka

Wygląd naszej rakiety do squasha jest nie mniej ważny niż dobór odpowiednich parametrów technicznych. Istnieją badania pokazujące, że gracze, którzy mają do swojego sprzętu sportowego pozytywny stosunek, mają lepsze wyniki. To pomaga, jeśli nasza rakieta nam się zwyczajnie podoba. Ma to przełożenie na nastawienie do gry.

 Dlatego nie warto ignorować takich elementów jak dobór koloru ramy oraz rączki czy kształtu. Fajny design naszej rakiety do squasha będzie jeszcze jednym sprzymierzeńcem na korcie. A wszyscy wiemy, że tam o naszej postawie potrafią decydować najmniejsze szczegóły, w tym te natury psychologicznej.